معرفی روستای پشامگ و قلعه تاریخی آن
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
بازدید : 1451
نویسنده : محمد بلوچ

معرفی روستای پشامگ و قلعه تاریخی آن:

روستای در قسمت شرق شهرستان واقع و فاصله آن از مرکز شهرستان ۴۵ و از محور ترانزیت ۲۰ کیلومتر است. بافت سنتی آن با مصالح بوم آورد، اجرای طرح ها و تزیینات با شکل های مختلف و از روستاهای قدیمی شهرستان است. به گفته قدما در گذشته گذرگاهی بوده که قسمت داخلی ایران را به کشور هند متصل کرده است. قلعه های قدیمی پشامگ، بیمن و مسجد جامع پشامگ نیز در این روستا قرار دارند.

نمای بیرونی خانه های مسکونی مردم، دارای تزئینات منحصر بفرد می باشد که قابل مقایسه با معماری های دیگر نیست و نقوش بکار رفته توسط معماران سنتی منطقه با طرح ها و شکل های مختلف است این نقوش با هنرهای دیگر مثل سوزن دوزی ،منبت کاری ،آهنگری وغیره ارتباط دارد .

این روستا دارای محوطه ای قدیمی و تپه قلعه ای بنام بهمن می باشد و کنار آن قلعه ای که بنام قلعه پشامگ معروف است که به محض ورود به روستا به چشم می آید .

قدمت دقیق قلعه بهمن هنوز مشخص وبررسی نگردیده اما قدمت قلعه پشامگ بعلت وجود بقایای دیوارها ،به دوره اسلامی بر می گردد . در وسط روستا قبرستان قدیمی وجود دارد این روستا در کنار رود خانه پشام کور قرار دارد وبا بارندگی این رودخانه فعال می شود .

آب منطقه از قنات حفر شده از ارتفاعات تامین می شود علیرغم ۸سال خشکسالی در منطقه همچنان کشاورزی در منطقه رونق دارد و در آمدی برای مردم محسوب می گردد و انواع گیاهان ودرختان داروئی شامل گیاه ایشرک که برای از بین بردن پشه ها بکار میرود ونیزدرخت کرک که شیره این درخت برای گزیدگی حشرات بکار می رود ونیز درخت پیر که ساقه این درخت راجوشانده وبرای علاج زخم معده بکار میبرند،وگیاهان داروئی دیگر با خواص متفاوت دیده می شود.

روستای پشامگ در بخش مرکزی شهرستان سرباز واقع شده است ودربین۶۱درجه و۲۶دقیقه طول شرقی و ۲۶درجه و۲۳دقیقه عرض شمالی ودر سمت شرقی وبا فاصله ۴۵کیلومتری از مرکز شهرستان(شهر راسک) قرار دارد وتعداد ۳۲۰خانوار وجمعیتی بالغ ۱۳۸۷نفر در این روستا زندگی می کنند ومساحت کل این روستا۳۵۰هزار متر مربع می باشد.
:: برچسب‌ها: معرفی روستای پشامگ و قلعه تاریخی آن#معرفی روستای پشامگ و قلعه تاریخی آن#معرفی روستای پشامگ و قلعه تاریخی آن#معرفی روستای پشامگ و قلعه تاریخی آن#معرفی روستای پشامگ و قلعه تاریخی آن#معرفی روستای پشامگ و قلعه تاریخی آن#معرفی روستای پشامگ و قلعه تاریخی آن# ,مطالب مرتبط با این پست
.می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: